O autorze
„I am Europe” ma prowadzić do debaty dotyczącej obywatelstwa w Unii Europejskiej, wpływu jej mieszkańców na możliwość stanowienia prawa i rozwój unijnej demokracji. Chcemy, aby zaangażowanie obywateli w budowanie Unii Europejskiej przestało kojarzyć się z pustym hasłem, a stało się przedmiotem rozmowy. Zamierzamy zastanowić się nad tym, czy udział obywateli Unii w systemie podejmowania decyzji jest wystarczający i jakie są metody zwiększania zainteresowania i działania na rzecz zmian w UE. „I am Europe” program zainicjowany przez Fundację Evens, realizowany przy współudziale 9 partnerów z 8 krajów Unii.

W działaniach „I am Europe” weźmie udział około dwustu osób z dziewięciu krajów Unii Europejskiej. Przez pół roku będą prowadzić dyskusje i badania. Działania zakończy konferencja podsumowująca projekt, która pod koniec czerwca odbędzie się w Brukseli.

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

Facebook I Am Europe

Chodzi o Europę. Czy chodzi o nas? Włączcie się do debaty

Rok 2013 został ogłoszony Europejskim Rokiem Obywateli. W najbliższych dwunastu miesiącach Unia Europejska chce przybliżać i wzmacniać prawa, które wiążą się z jej obywatelstwem i pokazywać, co ona może zrobić dla każdego z nas. Cel tyle chwalebny, co niezmiernie trudny do zrealizowania. Czy Unii Europejskiej uda się przekonać własnych obywateli, że ich głos ma znaczenie?

Dlaczego zainicjowaliśmy projekt I AM EUROPE? Ponieważ pragniemy dowiedzieć się, co zaangażowanie obywatelskie może oznaczać w kontekście europejskim oraz określić, co jest potrzebne, aby obywatele europejscy mogli bardziej angażować się (również emocjonalnie) w procesy decyzyjne w Unii Europejskiej. Debaty, które będziemy prowadzić równolegle w dziewięciu krajach, a także na tym blogu, pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy szczere poczucie „bycia obywatelem UE” w sytuacji coraz częstszego i często bezmyślnego używania tego terminu, a co za tym idzie - jego dewaluacji, w ogóle istnieje. Chcemy też przedstawić innowacyjne modele aktywnego obywatelstwa, które mogą być zastosowane na poziomie Unii.

I AM EUROPE powstał także dlatego, aby dzielić się najlepszymi praktykami w zakresie działań obywatelskich. Ponieważ chcemy rozmawiać i wspólnie działać z najciekawszymi organizacjami społecznymi z krajów UE, które skupiają ludzi aktywnych na poziomie lokalnym – wierzymy, że to właśnie takie osoby mogą być motorem zmian w Unii Europejskiej. Jeśli koncepcja Unii stanie się w końcu bardziej atrakcyjna dla mieszkańców wchodzących w jej skład krajów i doprowadzi do ich większego zaangażowania w procesy decyzyjne, będzie tak głównie dzięki zaangażowanym i aktywnym obywatelom.

Witamy w I AM EUROPE - projekcie-ekspedycji do samego serca koncepcji obywatelstwa europejskiego. Przez najbliższe pół roku będziemy się z Wami dzielić naszymi opiniami o działaniach w ramach Europejskiego Roku dla Obywateli, przedstawiać skuteczne metody aktywizacji wypracowane przez naszych Partnerów i relacjonować nasze działania projektowe.


Zostańmy w kontakcie.
Zespół I AM EUROPE
Trwa ładowanie komentarzy...